En Çok Sevilenler

Kategori Açıklaması

Çocuklar için uzun bir süreyi kapsayan yıllar çoğunlukla oyun oynayarak geçmektedir. Oyun oynamak çocuklar için en önemli aktivite olmaktadır. Oyun ve oyuncak seçiminde de kız ve erkek çocuklar farklı alanlara yönelmektedir. Kız çocukları daha çok bebekler ve kızların yaptığı işleri anlatan oyun ve oyuncaklar kullanırken, erkek çocuklarda tam tersi erkeklerin ilgi çekici yönlerine sarılmaktadır.

Temizlikte kadınların görevi olması bakımından, kız çocukları için temizlik oyunları bulunmaktadır. Peri evi temizleme, pau oda temizliği, parti sonrası temizlik, pembe arabayı temizle, dora temizlik gibi başlıca temizlik oyunu isimleri bulunmaktadır. Bu oyunların temelini temizlik yapma işlevi oluşturmaktadır. Kız çocukların küçük yaşlarda temizlik konusunun bilincine varılması ve öneminin anlaşılması sağlanmaktadır. Hayatın vazgeçilmez gereklerinden olması vurgulanarak çocukların temizlik oyunları ile temizliği öğrenme işlemi ve aşinalık oluşturulmaktadır.

Peri evi temizleme oyununda evin dağınık olması ve pislendiğine vurgu yapılması ve çöplerin toplanması, evin süpürülmesi gerektiği çocuklara öğretilmektedir. Çocukların eğlenirken öğrenmesi ve eğitilmesin sağlayan temizlik oyunları; ileriki yaşlarda bu konularda eğilimli olmasını ve alışkanlık yaratılmasını sağlamaktadır. 

Diğer taraftan perinin sihirlerini kullanmaya fırsatı olmadığı için temizlikte yapması ve periye yardım edilmesi noktası çocuklarda yardım etme kavramının önem kazanmasını ve yardım edilmesi gerektiği bilincinin eleştirilmesini sağlayarak, gelecekte daha faydalı bir birey olmalarına yardımcı olmaktadır. Temizlik oyunu oldukça eğlenceli olmaktadır.